Autoškola – ceník se liší podle lokality

10.03.2020

Je čas usednout za volant. Autoškola je pro budoucí řidičské dovednosti, a možná i povolání náctiletých, klíčová. Při jejím výběru se dobře informujte a čtěte recenze, které vám pomůžou udělat si o většině z nich poměrně přesný obraz. Osobní kontakt nevynahradí, ale pomůžou vyselektovat minimálně ty s nedobrou pověstí.

Autoškola Fencl
Autoškola Fencl

Cena je důležitá, nikoliv však rozhodující

Pravidlo zlaté střední cesty platí i u výběru autoškoly. Nízká cena zní sice dobře, nemusí se však vždycky vyplatit. Základní výuka pro dosažení požadovaných řidičských kvalit by měla zahrnovat přibližně 30 hodin praxe včetně jízd a dalších 12 až 20 hodin teorie. Výše ceny proto musí být adekvátní vynaloženým nákladům - autoškola musí hradit:

  • auta,
  • lektory,
  • pronájem nebo provoz prostor,
  • pohonné hmoty,
  • studijní materiály, pojištění a další náklady.

S příliš nízkou cenou kurzovného to jednoduše není reálné, což znamená, že někde musí taková autoškola šetřit. Proto se zajímejte, co vše nabídka obsahuje, a hlavně zda obsahuje to nejdůležitější.

Kurzy pro všechny zájemce

V Česku je možné držet 16 skupin řidičských oprávnění. Některé jsou podmíněné úspěšnými zkouškami, k jiným je potřeba i zkušenosti a věk. V každém případě nemají autoškoly o klienty nouzi. Nejvíc posluchačů usiluje o řidičský průkaz B, jakmile dovrší plnoletost. Tuto možnost nabízí každá autoškola. Ceník se liší zejména v závislosti na lokalitě.

Tradičně nejdražší je Praha. Po úspěšném absolvování závěrečných zkoušek mohou absolventi řídit osobní vozidla a malé dodávky do 3500 kg, ale také malé motorky. Pro větší vozy je nutné dosáhnout věk 21 let.

Délka kurzu se může lišit

Kurz v autoškole trvá obvykle 3 měsíce, nemusí to však být pravidlo. Zatímco praktickou výuku lze zkrátit individuálním plánem, praktická část se redukovat nesmí. Pro všechny však platí, že kurz je zakončený závěrečným testem a praktickou zkouškou. Bez úspěšného absolvování jednoho či druhého není možné řidičák vydat.

Výbornou službou navíc jsou pro ostýchavé řidiče kondiční jízdy.