Barytový foto papír nabízí nejčernější černou

31.03.2021

Barytové papíry pro inkoustové tiskárny vzaly svět uměleckého tisku útokem před více než deseti lety. Přestože papír typu Baryta je znám již déle než 100 let jejich verze pro inkoustové tiskárny si okamžitě získala srdce mnoha fotografů, jedná se o vysoce kvalitní umělecký papír, který nabízí dokonalé ztvárnění barev, vynikající kontrast a úžasně přesné detaily.

Jak se barytový papír liší od běžného papíru pro tisk fotografií?

Když je papír označen jako barytový, obvykle to znamená, že papírový základ, tvořený většinou kvalitní alfa celulózou či bavlněnými hadry, je potažen vrstvou síranu barnatého, což je jílovitý materiál, který tomuto uměleckému foto papíru dodává jeho výjimečné vlastnosti. Díky svému složení neobsahuje lignin, který je zodpovědný za žloutnutí běžných papírů, ani kyseliny, které papír po čase rozkládají. Pravý barytový papír nekřehne, nežloutne a barvy na něm si drží svůj odstín i po mnoha letech. Pokud zároveň použijete kvalitní pigmentové inkousty, i po sto letech bude vaše vytištěná fotografie vypadat stejně jako dnes.

S barytovým papírem je černá opravdu černou

Pravý barytový papír ve spojení s trvanlivými pigmentovými inkousty nabízí neobvykle vysokou hodnotu DMAX, která zaručí, že černá barva na fotografii bude skutečně černá. Nabízí také úžasné tonální přechody a neuvěřitelnou ostrost obrazu díky své povrchové vrstvě, která brilantně zachytí i ty nejmenší kapičky inkoustu bez rozpíjení. Další z vlastností, díky kterým je barytový papír tak oblíben, je vysoká barevná hustota a široký gamut, neboli barevný prostor. Vysoká hodnota DMAX je jedním z důvodů, proč jsou barytové papíry oblíbené obzvláště mezi fotografy, kteří tisknou svá díla černobíle, i když má rozhodně co nabídnout i při tisku barevných fotografií.