Brzdové třmeny jsou pilířem bezpečnosti každého vozu

09.06.2020

Osobní, nákladní nebo autobus? Žádné motorové vozidlo se neobejde bez součástky, která výrazně ovlivňuje jeho bezpečnostní vlastnosti. Brzdové třmeny jsou nepostradatelnou součástí brzdového systému vozidel, proto je jejich pravidelná kontrola naprosto nezbytná. Přílišná opotřebení by mohla mít dalekosáhlé důsledky.

Repase brzdového třmenu
Repase brzdového třmenu

Jak o brzdové třmeny pečovat?

Pokud patříte k pečlivým majitelům automobilů, tak jistě víte, co ho udrží v dobré kondici. Pokud ho berete jen jako prostředek sloužící k podnikání či přesunu z bodu A do bodu B, tak vězte, že byste mu měli věnovat pozornost častěji než jen před STK. Brzdové třmeny jsou sice odolné zařízení, jejich životnost ovšem můžete výrazně prodloužit třeba tím, že budete eliminovat vlhkost a špínu, postaráte se o správné mazání a nebudete jezdit příliš agresivně. Rovněž by neměly být vystavené příliš velkým výkyvům teplot. A úplně prvním krokem je jejich správná instalace tak, aby nedošlo k deformaci.

Jak často měnit?

Brzdové třmeny dostávají pořádně "na frak", obzvlášť když jezdíte hodně a často. Proto je vhodné kontrolovat stav gumových pouzder proti prachu v rámci výměny brzdových destiček nebo každých šest měsíců. Stejně tak je potřeba měnit brzdovou kapalinu, která díky svým hygroskopickým vlastnostem časem naváže nějaké množství vody, co má kromě koroze pístu zevnitř na svědomí i horší brzdní účinky.

Když přijde čas výměny či repase

Pokud dojde na nejhorší, máte dvě možnosti. Buď se rozhodnete pro koupi zcela nových brzdových třmenů, nebo ty stávající necháte repasovat. Druhá zmíněná možnost výrazně uleví vaší peněžence a není nijak náročná. Obvykle máte auto spraveno tentýž den, nejpozději do 24 hodin. A to s jistotou, že repasovaný třmen se svými vlastnostmi plně srovná s třmenem novým.

Pokud si chcete být jistí, že vše dopadne podle vašeho očekávání, si pro repasi brzdových třmenů vyberte spolehlivou firmu s dostatkem zkušeností.