Dřevo na topení aneb jaké dřevo se hodí pro topení v krbu?

28.10.2021

Vlastnictví krbu je v současné době obrovsky populární. Krbová vložka nebo kamna se nacházejí prakticky v každé nové nemovitosti, ovšem s tím přichází i starosti. Vaší hlavní povinností totiž bude sehnat kvalitní palivové dřevo, které disponuje optimálními vlastnostmi pro zátop v krbu.

Možná se vám to bude zdát zvláštní, ale ne všechny typy dřeva se hodí pro topení v uzavřené krbové vložce umístěné v interiéru. Které dřevo na topení je tedy nejvhodnější?

Pozor na vlhkost dřeva

Dřevo na topení by se dalo rozdělit do několika kategorií, která se vzájemně liší hlavně svou tvrdostí, výhřevností a především vlhkostí. Chystáte-li se topit v krbových kamnech, měli byste si na vlhkost dřeva dát pozor. Vlhká polena totiž disponují menší výhřevností, protože velké množství tepla je spotřebováno na odpaření vody.

Navlhlé dřevo navíc vydává velké množství dýmu a dehtu. Proto se obraťte pouze na specializovaný obchod, orientovaný na prodej palivového dřeva, v jehož skladu se nachází například bukové palivové dřevo nebo suché palivové dřevo.

Jak dřevo skladovat?

Alfou a omegou efektivního topení v krbových kamnech je tedy správné skladování dřeva. Po jeho nákupu byste jej měli nechat vysychat po dobu alespoň 2 let, nicméně během této doby by neměla polena navlhnout. Krbové dřevo nebo štípané palivové dřevo by vám pak neposkytovalo maximální výhřevnost. Ideálně byste mezi jednotlivá polena měli vložit tenké trámky, které urychlí proces vysychání.

Které dřevo je nejvhodnější?

Odborníci se shodují na tom, že nejvhodnějším dřevem na topení v krbových kamnech nebo krbové vložce jsou dřeva tvrdá. Mezi tvrdé dřevo patří například dub, buk, jasan nebo habr. Velkou výhodou těchto polen je pomalé a relativně intenzivní hoření sálavým plamenem.

Díky tomu je v topeništi vytvořeno velké množství uhlíků, z nichž sálá příjemné teplo. Tím pádem si užijete příjemnou atmosféru ještě několik hodin po přiložení posledního polínka.

Po pořízení krbových kamen byste neměli zapomenout na koupi kvalitního tvrdého dřeva. Jenom tak docílíte efektivního vytápění a maximální výhřevnosti.