Finské sauny aneb jak vybrat domácí saunu?

08.01.2022

Ve Skandinávii je zcela běžné, že se sauna nachází prakticky u každého rodinného domu. Není se vůbec čemu divit, protože pobyt v horkém vzduchu představuje vynikající relaxační aktivitu, která má navíc řadu zdravotních benefitů. Během pocení v sauně vyplavuje vaše tělo škodlivé látky, jež se negativně podepisují na vaší imunitě. Přemýšleli jste ovšem nad tím, podle jakých parametrů byste měli vybírat domácí finské sauny?

Topení přizpůsobte velikosti

Opravdu kvalitní finské sauny na trhu nabízí relativně malé množství společností, takže váš výběr nebude tak komplikovaný. Přesto byste se měli rozhodovat hlavně podle velikosti sauny. Každý z vás asi dokáže předem odhadnout, zda bude do sauny chodit sám nebo s celou rodinou. Velikosti saunovacího prostoru je totiž nutné přizpůsobit kapacitu topení. Nezapomeňte také na to, že finská sauna pracuje na principu šíření tepla horkým a vlhkým vzduchem, takže byste neměli zapomínat na pravidelné ochlazování.

Kde se po sauně zchladit?

Většina specializovaných výrobců nenabízí k saunám žádným prostor konstruovaný pro vaše ochlazení po pobytu v horkém vzduchu. Důvod je vcelku jednoduchý - není potřeba vymýšlet nic světoborného. Na ochlazení stačí obyčejná sprcha nebo káď se studenou vodou. O to větší pozornost věnujte topení, které by mělo bez větších problémů vydržet několik dlouhých let. Určitě nechcete, abyste už po prvním pobytu v sauně řešili proces reklamace.

Z čeho je sauna vyrobena?

Kvalitní finská sauna samozřejmě musí být vyrobena z prvotřídního dřeva, protože jinak by proces saunování neprobíhal správně. Nejčastěji se využívá tradiční skandinávský smrk, který díky růstu v chladnějších podmínkách disponuje kvalitnějším dřevem než obyčejné české smrky. Naprosto zásadní ovšem je, aby byla prkna bez suků a smůly, a kromě toho je třeba věnovat pozornost i jejich schopnosti absorbovat vlhkost a teplo.

Koupě domácí sauny není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Oslovte specializovaného prodejce a vyberte si perfektní saunu přesně podle vašich představ.