Invertorová svářečka a jak k ní vybrat svářecí kuklu

25.07.2021

Svářecí invertor je v současné době velmi populární zařízení sloužící k dokonalému spojování dvou kovů. Kvalitní invertorová svářečka je schopna svářet všemi používanými svářecími metodami, což je nesporná výhoda. Dalším obrovským benefitem tohoto typu svářečky je relativně nízká hmotnost, díky níž je možné svářečku bez větších problémů přenášet z místa na místo. Při svařování byste však neměli podceňovat bezpečnost práce, takže si rozhodně pořiďte kvalitní svářecí kuklu.

Proč si pořizovat kvalitní kuklu?

Invertorová svářečka je sice špičkovým zařízením, ale bez kvalitního vybavení neodvede svářeč nikdy dokonalou práci. Jednou z nejdůležitějších součástí svářečova vybavení je kvalitní svářecí kukla, která podporuje efektivitu práce a kvalitu prováděných svarů. Pokud chcete mít neustálý přehled o svaru, měli byste si pořídit samostmívací kuklu, jež automaticky rozeznává rozdíly v míře světla a stínu. Díky modernímu LCD displeji budete mít skvělý přehled nejenom na svar, ale také mimo oblast svařování. Krystalky v displeji jsou navíc schopné reagovat na agresivní světelný podnět velice rychle.

Podle čeho kuklu vybírat?

Svářecí invertor vždy obsluhujte s kvalitní kuklou. Většina amatérských svářečů kukly hodnotí podle rychlosti snímání, které jsou paradoxně u levných kukel velmi dobré. Toto zboží však zaostává v optické kvalitě displeje. Sváříte-li pravidelně, pak by mohlo z důvodu skvrn, pruhů nebo rozdílné tmavosti okolního prostředí dojít k poškození vašeho zraku, což určitě nechcete. Při výběru kvalitní kukly se zaměřte také na splnění legislativní normy EN379.

Další parametry výběru

Svářečka se s dobrou kuklou obsluhuje mnohem snadněji, protože se můžete plně soustředit na tvar a velikost svaru. Kromě kvality displeje se při koupi nové svářecí kukly zaměřte ještě na velikost průzoru. Větší displej znamená vyšší komfort při svařování, a tedy automaticky vyšší kvalitu svarů. Pozornost věnujte také systému upevnění kukly. Pokud sváříte často, a navíc provádíte i broušení nebo čištění materiálu, zakupte si kuklu s odklápěcím mechanismem.

Díky kvalitní svářecí kukle využijete naplno potenciál moderní invertorové svářečky. Zajistíte si vyšší produktivitu práce, a navíc ochráníte váš zrak před poškozením.