Koberec do domácnosti - jak jej vybrat

17.03.2020

Koberec je výborná podlahová krytina pro toho, kdo chce mít místnosti proteplené, protože funguje jako dobrý tepelný izolant. Lze po něm chodit i naboso a nehrozí přitom prochladnutí od chodidel. Zároveň tlumí hluk, takže ho jistě oceníte třeba v dětském pokoji, v němž si děti hrají. Jaké druhy této praktické podlahové krytiny vůbec existují a jak se vyznat v jejich výběru?

Koberec
Koberec

Dělení koberců

Nejčastěji se koberce v katalozích, z nichž si je pak zákazníci vybírají, dělí podle:

  • druhu materiálu,
  • techniky výroby,
  • provedení nášlapné plochy,
  • způsobu pokládky
  • barev a vzorů.

Pokud bychom se podívali na dělení podle použitého materiálu, pak bychom v obchodní síti našli produkty syntetické, z přírodních vláken, nebo kombinované.

Umělý materiál

U syntetických koberců se nejčastěji používá polyamid, polyester, polyakryl nebo polypropylen. Výhodou syntetických výrobků je především jejich nízká pořizovací cena. Dále mívají dobré antistatické vlastnosti, jsou odolné vůči roztočům, nabízejí velký výběr vzorů i barev. Nevýhodou může být jejich kratší životnost a náchylnost na poškození vlákna v zatěžovaných místech, jako jsou ta pod nábytkem nebo tam, kde je větší pohyb osob. Koberce ze syntetických vláken je možné položit jak v obytných, tak i komerčních prostorech.

Přírodní vlákno

Koberec z přírodních vláken patří k tradičním výrobkům již po staletí. Zdobily obydlí měšťanů, i šlechticů. U celoplošných lze využívat mikroklima, které vytvářejí, protože dokážou v místnosti regulovat vlhkost. Jejich pořizovací cena je však opravdu vyšší než u syntetických produktů. Z přírodních vláken se nejčastěji používá především pravé hedvábí, vlna nebo bavlna.

  • Hedvábí nabízí nádherný lesk a vynikají na něm i velmi jemné vzory.
  • Bavlněné vlákno je odolné, ale méně pružné.
  • Vlna dokáže perfektně tlumit hluk, izolovat i zlepšovat akustiku místnosti. Není však příliš vhodná pro alergiky.

Při výběru koberce se pravděpodobně budete řídit svými finančními možnostmi i nároky na jeho materiálové složení.