Kolimátory zlepší vaši loveckou, taktickou a sportovní střelbu

24.04.2020

Přejete si zlepšit vaši loveckou, taktickou a sportovní střelbu? Kolimátory a zaměřovače jsou ideální volbou. Jak vybrat ten nejlepší? 

Kolimátor Holosun
Kolimátor Holosun

Výběr kolimátoru podle typu osnovy

Nejzákladnější výběr kolimátoru je podle vaší preference velikosti osnovy, která je značena jako MOA. Jedná se o tečku, nebo obrazec. MOA odpovídá velikosti 29,1 milimetrů na 100 metrů. Například 2 MOA mají kolimátory značky Holosun. Dále existují 3 MOA nebo i 4 MOA. Je dobré vědět, že čím větší tečka je, tím obtížněji se střílí na delší vzdálenosti. Dá se říci, že tečka, která má velikost 2 MOA, bývá optimální. Co dále rozhoduje při výběru kolimátoru?

Jaké jsou typy montáže kolimátoru?

Dále si potřebujete rozmyslet jaký typ montáže vám vyhovuje. Například nízká montáž dovoluje přiblížení kolimátoru co nejblíže k hlavni. To je vhodné pro myslivost nebo pro zbraně, které nejsou vybaveny mířidly.

U vyšší montáže je tečka kolimátoru nad výklopnými nebo pevnými mířidly, a žádným způsobem vám nepřekáží ve výhledu. Tato montáž bývá označována jako Lower 1/3 co-witness.

Situace, kdy se mířidla nacházejí v ose kolimátoru, je označována jako Absolute co-witness. Zde jsou mířidla buď sklopná a nepřekáží ve výhledu, který přes kolimátor máte, nebo jsou pevná a je možné, že vám budou ve výhledu překážet. Mířidla využijete v případě poruchy kolimátoru.

Jaké bývá uchycení a napájení kolimátoru?

Kolimátory se nejčastěji napájejí přímo z baterie, nebo pomocí solárního panelu. Když je tedy dostatek slunečního svitu, osnova se napájí ze slunce, a baterie se tak šetří. Solární panel dokáže i regulovat jas osnovy podle světelných podmínek, které v okolním prostředí panují. Některé kolimátory, jako například Holosun Classic, se kromě vysoké kvality vyznačují i červenou diodou, tzv. "red dot."

Co se týče upevnění, dají se namontovat fixně nebo do QD rychloupínáku, odkud je lze ze zbraně urychleně sejmout bez použití nářadí.

A co vy? Jaké parametry vyhovují vám?