Kompostéry vám mohou vytrhnout trh z paty

21.03.2020

Příroda se pomalu probouzí, což nepochybně značí i začátek zahrádkářských prací. Pokud jste ještě nezačali, tak byste se měli urychleně probudit, protože pomalu nastává čas výsadby prvních sazenic. Půdu je však před samotnou výsadbou třeba řádně připravit, k čemuž vám samozřejmě pomůže i kvalitní kompost, který můžete skladovat v kompostéru.

Kompostér 300 x 200 cm
Kompostér 300 x 200 cm

Vyplatí se pořízení kompostérů?

Kompostéry jsou jednoduché dřevěné konstrukce, ve kterých můžete s klidem na duši skladovat veškerý organický odpad ze zahrady. Pokud do něj nasypete posekanou trávu, shrabané listí nebo ořezané květiny či natě od zeleniny a necháte pracovat mikroorganismy, tak po čase získáte kvalitní hnojivo. Zcela ekologickou a beznákladovou cestou si můžete sami vytvořit organickou látku plnou živin, kterou byste měli před výsadbou zapravit do zeminy záhonku.

Jak velké kompostéry jsou k dispozici?

K dispozici je hned celá řada různých velikostí kompostérů, takže si mezi nimi vybere nejenom malý zahrádkář, ale také zahradník obhospodařující stovky metrů čtverečních. Například kompostér s rozměry 300 x 200 centimetrů disponuje ohromujícím objemem 3 200 litrů, což by vám mělo pohodlně stačit po celou sezónu. Navíc je konstrukce vyrobena z masivních hranolů, takže snadno odolá přírodním vlivům i mechanickému poškození. Dřevo je totiž tlakově impregnované.

Kdy si kompostér mohu vyzvednout?

Pokud je kompostér na skladě v zahrádkářství, můžete si jej vyzvednout prakticky okamžitě. Nemusíte se bát, že jej nedostanete k sobě na zahradu, protože je z pochopitelných důvodů prodáván rozložený. Kompostér snadno převezete i ve větším rodinném voze, avšak dejte si pozor na překročení užitné hmotnosti. Masivní dřevěná konstrukce totiž něco váží, a proto je vhodnější přijet s dostatečně velkým přívěsným vozíkem.

Už nebudete muset utrácet za drahé hnojivo, protože jej získáte kompostováním odpadu v dřevěném kompostéru. Jeho lidová cena a jednoduchá montáž jsou hlavními výhodami, které ocení každý zahrádkář.