Kvalitní matrace nejsou výsadou bohatých

19.03.2020

I v malém prostoru se dá vybudovat hezké hnízdečko s příjemným koutem na spaní. Chce to ovšem dávku improvizace a nějaký ten kompromis. Vždyť na chatě či chalupě s podobnými situacemi bojujeme statečně, tak proč to nezkusit i doma. Základem je všude kvalitní matrace.

Matrace
Matrace

Matrace 90 x 200 jako standard pro všechny

Běžným rozměrem pro dospělého člověka je lůžko o šířce 90 a délce 200 centimetrů. Opatřeno kvalitním lamelovým roštem a k němu matrace 90 x 200 je standardní provedení, které využívá většina uživatelů. Matrace v tomto rozměru jsou vysoce kvalitní, vyrobené z moderních PUR pěn, které perfektně fixují záda a dodávají oporu celému tělu.

Matrace 80 x 200, tam, kde se šetří místem

Matrace 80 x 200 je určena do prostor, které jsou spíš skromnější a je třeba s nimi nakládat s velkým rozmyslem. I standardní lůžko je nad jejich limity, protože se bojuje o každý centimetr. Menší postelí se dá vyřešit provizorní spaní ve sdíleném bydlení nebo na chalupě, kde postel nahrazuje praktická válenda. Nicméně i v tomhle rozměru seženete kvalitní matrace, které nezklamou ani výplní, ani povrchovou úpravou. Záleží jen na vás, jakou tvrdost matrace či provedení zvolíte. I tady platí, že by matrace měla být dost vysoká, aby poskytla optimální vlastnosti pro zdravý spánek.

Matrace 120 x 200, pro komfortní spaní

Matrace 120 x 200 se hodí všude tam, kde je dost prostoru pro velkou postel. Pro jednoho určitě komfortní velikost, kterou při troše skromnosti mohou využít i dva menší spáči. Pokud uvažujete o pořízení lůžka v tomhle rozměru, vybírejte vyšší matraci s dostatečnou tuhostí, která bude splňovat veškeré požadavky na větší lůžko. Zejména nesmí docházet k nežádoucímu prohýbání.

Před spaním si místnost dobře vyvětrejte a topení držte spíš na nižších hodnotách.