Montáž tepelných čerpadel – lze ji udělat svépomocí?

01.05.2021

Oblíbenost tepelných čerpadel v posledních letech stoupá. Nejenom, že se lidé čím dál tím více zajímají o ochranu životního prostředí, ale popularitě tepelných čerpadel bezpochyby přispěla i nemalá peněžní dotace. Hlavním cílem pořízení tohoto zařízení je pochopitelně úspora energetických nákladů. Kvalitní tepelné čerpadlo dokáže ušetřit až 60 procent nákladů na vytápění a ohřev teplé vody, což rozhodně není zanedbatelné. Jak ale probíhá montáž tepelných čerpadel?

Svépomocí se do montáže čerpadla nikdy nepouštějte

Montáž tepelných čerpadel se zkušenějším kutilům sice může jevit jako maličkost, ale věřte tomu, že to opravdu tak snadné není. Tepelné čerpadlo je totiž nutné nejenom namontovat na dané místo. Naprosto zásadním faktorem ovlivňujícím úsporu energie je správné nastavení procesu rekuperace a získávání energie z přírodních zdrojů. Na montáž tepelných čerpadel si vždy objednejte renomovanou firmu, která zajistí, že čerpadlo poběží bez větších problémů několik desítek let. U dobré firmy je samozřejmostí i servis tepelných čerpadel.

Proč si tepelné čerpadlo pořizovat?

Hlavním důvodem k pořízení tepelného čerpadla je samozřejmě úspora na energetických nákladech. Jenomže to není jediná výhoda, kterou se toto zařízení může pyšnit. Tepelné čerpadlo kromě toho šetří cenné přírodní zdroje, a navíc může fungovat jako klimatizace. Pomocí jednoho přístroje tak lze regulovat teplotu v interiéru jak v letním, tak v zimním období. Díky dlouhé životnosti se tepelné čerpadlo hodí pro staré i nové nemovitosti.

Je nutné provádět revize?

Revize tepelných čerpadel je povinná v návaznosti na příslušné legislativní předpisy. Jako provozovatel čerpadla máte povinnost zajistit kontrolu těsnosti chladícího okruhu. V tomto případě nemáte jinou možnost než se obrátit na renomovanou firmu, která se zaměřuje nejenom na revize klimatizací, ale také servis klimatizací. Plánujete-li využívat tepelné čerpadlo na regulaci teploty domácnosti v létě, musí zařízení obsahovat jako chladivo takzvané F-plyny, jejichž únik do okolního prostředí je značně nebezpečný.

Montáž klimatizací a tepelných čerpadel vždy přenechejte odborníkům. V opačném případě hrozí, že tepelné čerpadlo nebude fungovat správě a vy nedosáhnete požadované úspory na energiích.