Nemaslug chrání úrodu na zahradě proti slimákům

19.04.2020

Jsou malí, plíživí, mazlaví - a pro zahrádkáře představují doslova pohromu. Jejich velký výskyt je většinou provázen ohromnou devastací zeleniny a okrasných květin. Slimáci jsou proto zcela oprávněně označování jako úhlavní nepřítele pěstitelů. 

Nemaslug
Nemaslug


Před slimáky není v bezpečí zelenina ani kytky

Během několika málo dnů dovedou slimáci poškodit nebo zlikvidovat neuvěřitelné množství rostlin.

Ani letos se jim nejspíš nevyhneme. Zima byla víc teplá než studená, sněhu méně, což by mohlo slimákům vyhovovat, protože zimní období jistě přežili bez výraznější újmy. Jejich invaze se nejspíš bude v různých lokalitách lišit, jak se však říká, štěstí přeje připraveným.

Zkusit můžete "babské rady" i přípravky z obchodu

Rad na to, jak se zbavit slimáků, existují desítky, a vydaly by na příručku. Těch opravdu fungujících však zas až tolik není. Milují temno a vlhko, proto se na devastační "tour" po záhoncích vydávají zásadně k večeru, nebo nad ránem. Právě to je čas, kdy je potřeba na slimáky číhat s nástrahou. Zkusit to můžete i s "aromaterapií", která slimáky silně odpuzuje. Když na kraj zeleninového či trvalkového záhonu vysadíte orlíček, bergénii, oměj, rozchodník, kontryhel, zvonek nebo řeřichu, slimáci se k nim většinou nepřiblíží a radši to vezmou obloukem.

Když to nejde po dobrém...

Pokud jakýkoliv přírodní boj nezabere, nezůstane nic jiného, než sáhnout po něčem "ostřejším". Spolehlivě poslouží biologický přípravek Nemaslug, který obsahuje miliony parazitických hlístic Phasmarhabditis hermaphrodita. Ty se dostanou do těla slimáků, kde způsobí, že slimák postupně přestane přijímat potravu, schová se do úkrytu a během několika dnů uhyne. Poté začne hlístice vyhledávat dalšího hostitele a tímto způsobem dokáže likvidovat nežádoucí návštěvníky až 6 týdnů.

Přípravek je určený především na menší druhy slimáků.