Nemovitosti v Itálii aneb pozor na výši správních poplatků

11.10.2022

Koupě nemovitosti v Itálii se na první pohled může zdát jako výhodná možnost uložení finančních prostředků, které nejde odolat. V současné ekonomické krizi jde navíc o skvělý způsob investice peněz, protože pokud je necháte volně ležet na běžném nebo spořícím účtu s minimálním úrokem, bude jim inflace ubírat na reálné kupní síle. Peníze uložené v nemovitosti však na své hodnotě neztrácí, naopak svou hodnotu ještě zvyšují.

Jak investovat v Itálii?

Zakoupení nemovitosti v Itálii není prostřednictvím specializované společnosti vlastně nic složitého. Na příslušných internetových stránkách si vyberete vhodnou nemovitost a oslovíte jejího majitele. Následují určitá jednání, podání bližších informací a sepsání smlouvy o smlouvě budoucí. Ta je základním podkladem pro sepsání kupní smlouvy, a kromě toho je dokumentem, který vám zajišťuje přednostní právo na zakoupení dané nemovitosti. Po splacení celé kupní ceny a předání klíčů se pak můžete do nemovitosti rovnou nastěhovat.

Kolik stojí poplatky notáři?

Žádná administrativní služba není zadarmo, což platí i o notáři. Jemu podle italského zákona musíte vyplatit poplatek ve výši 1,5 % z ceny nemovitosti, a kromě toho musíte zaplatit stejnou částku za registraci bytu či domu v registru nemovitostí. Pokud byste ovšem sečetli všechny poplatky, kolky, ceny odhadů a daně, dostáváte se rázem na souhrnnou sumu ve výši 12 až 13 % z ceny nemovitosti. Taková sazba je však při koupi nemovitosti v zahraničí obvyklá.

Jaké jsou další náklady?

Abyste si mohli užívat spokojeného života ve slunečné Kalábrii, je nutné ještě uhrazení dalších poplatků, konkrétně za energie a s tím spojené služby. Například za elektřinu platíte 1krát za 2 měsíce v závislosti na spotřebě. Stálá platba pak činí 5 až 10 euro za jistič. Sazba za vodu se platí v ročním úhrnu a pohybuje se na hranici 200 až 300 eur, což z našeho pohledu není málo.

Před zakoupením nemovitosti v Itálii počítejte s tím, že budete muset zaplatit o něco víc, než je reálná cena domu či bytu. Tyto poplatky však představují pouhý zlomek z celkové kupní ceny.