Palivové dřevo a co byste měli vědět před samotným otopem

02.11.2020

Palivové dřevo je tím nejlepším, a hlavně nejlevnějším způsobem, jak si na podzim a v zimě zařídit teplo svého domova. Pokud se vám protáčí panenky při vyúčtování energií, je nejvyšší čas se zamyslet nad topením právě tímto způsobem.

Palivové dřevo
Palivové dřevo

Štípané palivové dřevo a jak s ním topit?

Ujistěte se, že je to suché nebo kořeněné štípané palivové dřevo, jinak se většina tepla ztratí odpařováním (jako v bazénu) a vy budete vytvářet škodlivý kouř! Vyberte si vysoce účinná kamna nebo krb na bukové palivové dřevo pro nejekologičtější způsob spalování a nezapomeňte je udržovat. Bez ohledu na výběr dřeva pro domácí teplo by mělo být získáváno udržitelným způsobem ze spravovaných lesů, které jsou pravidelně vysazovány, nejlépe diverzifikovanou směsí místních druhů stromů, protože ty od přírody budou nejlépe růst.

Prodej palivového dřeva

Čím je dřevo méně husté, tím rychleji hoří, což znamená, že dříve budete muset kamna znovu naložit. Existuje mnoho protichůdných názorů na spalování měkkého dřeva, někteří tvrdí, že způsobuje více kreosotu. Běžně zastávaný názor je, že smůla v měkkém dřevu způsobuje kreosot. Pokud se zajímáte o prodej palivového dřeva, využijte pouze renomovaného prodejce, který vám poradí, jaké dřevo je nejlepší pro váš výtopný systém. Bez ohledu na to, kolik kreosotu dřevo produkuje, měli byste i tak udržovat svůj komín čistý.


Palivové dřevo a jeho vlhkost

Nákup dřeva na začátku sezóny je často klíčem pro získání kvalitního produktu za správnou cenu. Na konci podzimu cena často stoupá. Možná byste si měli pořídit měřič vlhkosti ke kontrole vašeho dřeva. Správně připravené nařezané suché palivové dřevo by mělo být dostatečně suché na to, aby se na podzim spálilo, což znamená ideální maximální obsah vlhkosti mezi 15 % a 20 %.

Pokud je krbové dřevo uskladňováno příliš dlouho, začne být napadáno hmyzem a houbami, což není zrovna vhodné, protože si všechny tyhle škůdce přinesete domů.