Prodej firem aneb komu prodat rodinný podnik?

07.10.2021

V české ekonomice se nachází relativně velké procento podnikatelských subjektů, z nichž převážnou většinu tvoří rodinné podniky. Ty vznikly především v 90. letech minulého století, které představovaly pro začátky podnikání zlaté časy. Trh byl tehdy ještě nenasycený, a pokud jste měli trochu štěstí, mohli jste trefit díru, díky níž jste vybudovali prosperující rodinný podnik. Jenomže po více než 30 letech v oboru můžete být unavení a chcete-li si odpočinout, nastává pravý čas obrátit se na společnost zabezpečující prodej firem.

Na koho se obrátit?

Prodej firem není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Podepsání kupní smlouvy totiž předchází zdlouhavé vyjednávání a hledání vhodného kupce, který by splňoval všechna vaše kritéria. Rodinná firma pro vás totiž určitě znamená hodně, takže nechcete, aby nový vlastník zcela změnil nastavenou cenovou politiku nebo firemní kulturu. Specializovaná společnost zabývající se prodejem firem však bude hledat kupce na základě vámi stanových požadavků. Díky tomu bude vaše firma i po prodání v dobrých rukou.

Kolik si za rodinný podnik říct?

Alfou a omegou uzavření kupní smlouvy týkající se prodeje rodinné firmy je většinou kupní cena. Vy byste pochopitelně chtěli dostat maximální možnou částku, nicméně kupující má diametrálně opačné ambice. Pamatujte si ovšem, že byste nikdy neměli prodat firmu pod cenou. Zkušení prodejci po mnoha letech v oboru dokonale ví, jak nezávisle ocenit firmu. Při nastavení prodejní ceny vychází z dostupných informací, takže nastavená valuace kopíruje reálnou cenu trhu.

Užijte si vydělané peníze

Asi si budete říkat, proč byste se měli zbavovat rodinné firmy, která vám každý rok vydělá několik desítek milionů korun. Nicméně pokud nemáte žádného dědice a nechcete, aby vaše společnost upadla v zapomnění, je její prodej ideálním řešením. Navíc tímto krokem získáte další peníze, s jejichž pomocí si splníte nesplněné životní sny. Po 30 letech péče o firmu jste totiž na dovolenou nebo podobné kratochvíle asi neměli mnoho času.

Nechcete-li se nadále zdržovat v podnikání, jednoduše prodejte svou firmu vhodnému kupci. S jeho nalezením a vyřízením všech formalit vám ráda pomůže specializovaná společnost.