Respirátor FFP3 aneb jak zatočit s mlžením brýlí?

30.03.2021

Mnohé klinické studie a testy výrobců ochranných pomůcek ukázaly, že respirátory třídy FFP3 poskytují takřka dokonalou ochranu před všemi virovými onemocněními. Pro lidi se zhoršeným viděním, kteří se v běžném životě neobejdou bez dioptrických brýlí, však přestavují velkou překážku. Ptáte se proč? I když si respirátor nasadíte správně, budou se vám mlžit brýle, což může být v některých situacích krajně nepříjemné.

Respirátor FFP2 přitiskněte k obličeji

Jedním ze spolehlivých způsobů, jak zabránit mlžení brýlí, je dokonalé přilnutí ochrany dýchacích cest k obličeji. Kvalitní respirátor FFP2 je tedy v jedné části opatřen všitým kouskem kovu, který je možné vytvarovat okolo nosu. Právě zde dochází k největším únikům vydechovaného vzduchu, kvůli němuž se potom brýle mlží. Snažte se tedy o dokonalé vytvarování kovového pásku okolo nosu. Určitě vyzkoušejte i překřížení gumiček, díky čemuž bude respirátor k obličeji více přitisknut.

Ošetřete brýle speciálním filmem

Velkým trendem v boji proti mlžení brýlí se stala i speciálně vytvořená směs mýdlové vody. Není na tom nic složitého, takže si můžete tuto metodu také vyzkoušet. Mýdlovou vodu jednoduše naneste na skla, otřepejte kapky a nechte na vzduchu uschnout. Na brýlových čočkách je vytvořen miniaturní film, který zabrání zamlžení. Respirátor FFP3 pak můžete nosit bez jakýchkoliv omezení.

Antigenní testy zajišťují dostatečnou prevenci

Ochrana dýchacích cest však není jediným opatřením zabraňující šíření nemoci Covid-19. Antigenní testy zjistí přítomnost virů ve sliznicích za několik minut, a navíc jsou oproti PCR testům mnohem levnější a méně invazivní. Antigenní testy neinvazivní na kraj nosu i pro děti se mají dokonce používat i ve vzdělávacích zařízeních. Další velkou výhodou je snadná recyklovatelnost, protože antigenní testy LEPU jsou vyrobeny z papíru. Tím pádem se mohou snadno rozložit v komunálním odpadu.

Mlží-li se vám při nošení respirátoru brýle, zkuste dokonaleji utěsnit prostor okolo nosu nebo vyzkoušejte mýdlovou vodu. Nošení ochrany dýchacích cest se najednou stane pohodlnější.