Smutnice aneb jak zlikvidovat zákeřné malé parazity?

20.01.2021

Slovo smutnice je všem pěstitelům okrasných pokojových květin dobře známé. Smutnice jsou miniaturní černošedé mušky, které napadají substráty v květináčích, a následně do nich kladou vajíčka. Z nich se později stanou larvy, tedy jinak řečeno nejběžnější škůdci pokojových rostlin v zimních měsících. Pokud vaše oblíbená a jinak krásně kvetoucí rostlina vykazuje nedostatek živin nebo vláhy, je pravděpodobně napadena smutnicemi.

Hlístice na smutnice
Hlístice na smutnice

Jak se smutnic jednoduše zbavit?

Smutnice jsou černou můrou všech pěstitelů pokojových rostlin. Larvy těchto malých mušek jsou prakticky neviditelné pouhým okem, takže je při běžné péči o květiny nemáte šanci zahlédnout. Velmi často se přenášejí v novém substrátu nebo s právě zakoupenou rostlinou, o čemž ale nemáte šanci vědět. Larvy po zalití rychle rostou, stanou se z nich mušky a ty následně létají po pokoji. Smutnice se dokáží velice rychle množit, a proto je klíčem k jejich eliminaci přerušení jejich životního cyklu.

Parazité se dají odstranit jenom dalšími parazity

Skvělý přípravek proti smutnicím jsou miniaturní parazitické larvy požírající smutnice. Zní to sice trochu děsivě, ale nemáte se čeho bát. Parazitické hlístice rodu Steinernema jsou velké maximálně 1 milimetr. Larvy se v půdě aktivně pohybují a svým čichem vyhledávají škodlivé parazity smutnice. Napadený jedinec zahyne do několika dní, a navíc se v uhynulých larvách hlístice nadále množí. Tímto způsobem je možné substrát ochránit po dobu až 6 týdnů.

Kdy se vyplatí přípravek aplikovat?

Aplikace hlístic je jednoduchá, a hlavně ekologická. Do substrátu rostlin nedáváte žádné škodlivé chemikálie, které by mohly květinám uškodit. Přípravek proti smutnicím se vyplatí aplikovat ihned po první identifikaci parazitních larev. V uzavřených prostorech je možná aplikace po celý rok, ovšem venku se larvy smutnice vyskytují typicky na jaře, nebo na podzim v závislosti na venkovní teplotě. Přípravek stačí rozpustit a dobře rozmíchat ve vodě, a následně aplikovat přímo na substrát.

S pomocí hlístic se škodlivých černošedých mušek zbavíte jednou provždy. Jejich odstranění je rychlé, efektivní a vašim květinám nikterak neublíží.