Tlaková nádoba: Nezbytné vybavení pro práci s kompresorem

07.01.2023

Vzduchové kompresory jsou využívány s tlakovou nádobou, jelikož nabízí řadu výhod. Vybírat přitom můžete z různých provedení. Při výběru je proto třeba věnovat pozornost několika důležitým parametrům, abyste našli ideální řešení.

Tlaková nádoba

Tlaková nádoba neboli vzdušník je nezbytnou součástí vzduchového kompresoru, který čelí nárazově vyšším spotřebám vzduchu. Tato nádoba totiž slouží jako zásobník média, díky čemuž vyrovnává kolísání a pulzování tlaku. V základu lze tlakové nádoby rozdělit na stojaté a ležaté. Ležaté nádoby jsou častou volbou, výhodou stojatých nádob je menší náročnost na prostor, hodí se tedy do menších dílen a podobně. Volit také můžete mezi variantou se stojanem a bez něj - zpravidla dle toho, zda již stojan máte a vybíráte pouze novou nádobu.

Povrchová úprava

Kromě samotného provedení tlakové nádoby je třeba zvolit také vhodnou povrchovou úpravu. Mezi tu nejběžnější úpravu patří RAL barvy, o něco kvalitnější je pak práškové lakování. Nejlepší volbou je pozinkování. V některých oborech je vyžadována vysoká kvalita i vnitřní úpravy, jde například o potravinářství či farmacii. Pro takové situace jsou nabízeny vzdušníky s vnitřním hliníkovým lakováním a vnitřním elektrickým vyhlazováním.

Tlakové nádoby

Jedním z dalších parametrů, na který byste se při výběru tlakové nádoby měli zaměřit, je velikost. Tu je třeba volit vzhledem k samotnému kompresoru. Dále si pak můžete vybrat, zda chcete samostatnou tlakovou nádobu, či ji potřebujete včetně příslušenství a pojistných armatur. Všechny vzdušníky jsou totiž vybaveny otvory pro různé armatury - pojistný ventil, tlakoměr, kulový kohout či vypouštěcí kohout. Ty jsou klíčové pro bezpečnost práce.

Výběr tlakové nádoby rozhodně není složitý, je však třeba věnovat mu určitou pozornost, abyste mohli vybrat to pravé řešení podle svých potřeb.