Tříkomorové septiky – výhodné řešení nejen pro rodinné domy

08.02.2022

Tříkomorové septiky nabízí vysokou kvalitu a relativně snadnou instalaci. Navíc díky jejich nízké ceně jsou s oblibou využívány pro rodinné domy, rekreační i komerční objekty. Vybírat přitom můžete z různých typů a objemu, abyste zvolili to nejlepší možné řešení.

Úsporný provoz

Tříkomorové septiky nabízí úsporné skladování odpadní a užitkové vody oproti jímkám. V jímkách či žumpách totiž dochází ke skladování veškeré přitékající vody, ovšem ze septiku je zaveden odtok přečištěné vody. Tím se snižují náklady na provoz septiku - jeho vyvážka je potřebná méně často. Zároveň při vyvážce na dně septiku zůstává určitý usazený sediment, který umožňuje potřebný biologický proces vyhnívání. Pro jeho podpoření jsou mnohdy do septiku přidávány také vhodné bakterie.

Různé možnosti

Tříkomorový septik je nabízen v třech různých variantách. První z nich je samonosný septik, který je určen k obsypání zeminou. Je tak možné instalovat ho do míst s lehkou zeminou, mimo dosah pojezdových cest a vsakovacích nádrží. Další možností je septik k obetonování, u kterého je zajištěna spolehlivá statika.

Určen je především do míst s vyšším statickým zatížením a do jílovito-písčitého podloží. Posledním typem je pak dvouplášťový septik, který je usazován do měkkého betonu, ukotvení je pak zajištěno plastovými výztuhami s protaženými ocelovými pruty. Vhodný je pro místa se známkami podzemní vody a jílovitým nebo písčitým podložím.

Filtrace

Vzhledem k tomu, že tříkomorový septik je považován za první stupeň přečištění užitkových vod, je třeba k němu připojit zařízení, které se postará i o funkci druhého stupně přečištění odchozí vody. K septiku proto mnohdy bývá napojen například pískový filtr, který se postará o potřebnou filtraci. Vodu pak můžete shromažďovat v retenční nádrži a dále ji využít.

Septik je praktickým řešením, jak skladovat odpadní a užitkovou vodu. Vybírat přitom můžete z různých možností.