Ušetřete s námi za plyn

21.08.2020

Ačkoliv byla letos zima docela mírná, a domácnosti v ČR tak za plyn zaplatí méně, nicméně příští topná sezóna může být klidně o to intenzivnější. Již teď je tedy vhodná doba uvažovat nad změnou dodavatele zemního plynu. Pojďme si tedy společně ukázat, co změna dodavatele plynu vlastně obnáší, kolik korun ušetříte a jak vybrat ten nejlevnější plyn.

Změna dodavatele plynu přinese finanční úsporu
Změna dodavatele plynu přinese finanční úsporu

Levný plyn a jeho kvalita

Plyn, který skrze potrubí obdržíte, bude mít zcela stejnou kvalitu, ať bude vaším dodavatelem téměř kdokoliv. Pořád půjde o stejnou komoditu, která se k vašemu kotli nebo sporáku dostane s pomocí distributora. Takže jak se může stát, že určití dodavatelé plynu nabízejí levný plyn a jiní právě naopak? Důvodů je hodně. Velký podíl na tom má schopnost dodavatelů nakoupit plyn levně na komoditních burzách. V konečné ceně plynu se pak také projeví celková efektivita dodavatelské společnosti. Někde totiž pořád vládne papír a jinde naopak elektronika. Různí se rovněž cenové politiky konkrétních dodavatelů. Někteří tedy třeba sníží cenu výzmanému odběrateli, aby si jej udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde jsou zase ceny nastaveny rovnoměrněji, z čehož profitují především domácnosti, které zpravidla tahají za ten kratší konec provazu.

Spočítejte si, kolik korun vám změna dodavatele přinese

Rozhodně není příliš rozumné změnit dodavatele pouze na základě jeho reklamy. Změně dodavatele by měl předcházet propočet, který nám napoví, zda se vám taková změna dodavatele vlastně vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, je tu pro vás tak zvaná kalkulačka plynu, která vše rychle vypočte za vás. A kolik tedy lze změnou dodavatele ušetřit? Úspory jsou velmi odlišné podle toho, zda zemní plyn používáte pouze k vaření nebo i k topení, ale většinou jde o tisíce korun ročně.