Ušetřete za plyn! Máme pro vás návod

02.06.2018

I přestože byla letos zima poměrně mírná, a z toho důvodu tak české domácnosti zaplatí za plyn méně, avšak následující topná sezóna může být o to horší. Právě proto se již nyní vyplatí zauvažovat nad změnou dodavatele zemního plynu. Pojďme se tedy společně podívat, co změna dodavatele plynu obnáší, kolik korun můžete ušetřit a jak zvolit ten nejlevnější plyn.

Levný plyn a jeho kvalita

Zemní plyn, který k vám trubkami přiteče, bude mít stejnou kvalitu, ať bude vaším dodavatelem kdokoliv. Stále poběží o stejnou komoditu, kterou k vám dovede konkrétní distributor. Jak to, že konkrétní dodavatelé plynu poskytují levný plyn a jiní ne? Důvodů je hodně. Takovým důvodem je například schopnost dodavatelů pořídit plyn za výhodné peníze na komoditních burzách. Do výsledné ceny za plyn se pak promítne rovněž celková efektivita dodavatelské firmy. Někde se totiž stále ještě topí ve spoustě papírů a jinde mají vše elektronické. Rozdílné jsou také cenové politiky konkrétních dodavatelů. Někteří kupříkladu sníží cenu zásadnímu odběrateli, aby si jej udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde jsou ceny o něco rovnoměrnější, z čehož profitují zejména domácnosti, které povětšinou tahají za ten nejkratší konec provazu.

Spočtěte si, kolik korun se změnou dodavatele ušetříte

Určitě není chytré změnit dodavatele jen na základě jeho reklamy v tisku nebo třeba v televizi. Takové změně dodavatele by měl předcházet výpočet, který napoví, jestli se vám tato změna vůbec vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, je tu pro vás tak zvaná kalkulačka plynu, která rychle a snadno všechno vypočítá za vás. A kolik korun lze tedy změnou dodavatele ušetřit? To mimo jiné záleží také na tom, zda plyn používáte pouze k vaření či jím i topíte, ale povětšinou jde o tisíce za rok.